Kan inte nå servern
127
973032

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1930.

Snidat och lackerat trä i kinesiskt rött, bronserade detaljer, rektangulärt med svart stenskiva. Märkt med plakett AB NORDISKA KOMPANIET R 33763 - 11 10 30. Längd 120 cm, bredd 36 cm, höjd 68,5 cm. Modellen formgiven år 1928.

Slitage och retuscher, skivan med fläckar.

Litteratur

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Jämför bilder sid 108-109.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.

Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.

Läs mer