921900

130. JOSEF FRANK, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852, sannolikt 1950-tal.

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora, inredning med lösa hyllplan. Höjd 146 cm, bredd 115 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage, fuktskador, avslag.

Följerätt
Nej
Proveniens

Skåpet har funnits i familjens ägo sedan tidigt 1950-tal eller möjligen tidigare.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK/17 912 - 20 471 EUR
Klubbat pris
400 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Modellen formgiven av Josef Frank år 1938.

Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from exotic woods, endangered species, including but not limited to coral, ivory and tortoiseshell. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto