965496

132. ANNA PETRUS, & Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.

Tenn och mässing, oval form med graverad geometrisk dekor, mässingskanter, på locket sittande lejon. Stämplad med änglamärket Stockholm B8, 14 x 12 cm, höjd 20 cm.

Inskription på locket, smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK/1 023 - 1 535 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr modellen avbildad, nr 462.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto