965496

132. ANNA PETRUS, & Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.

Tenn och mässing, oval form med graverad geometrisk dekor, mässingskanter, på locket sittande lejon. Stämplad med änglamärket Stockholm B8, 14 x 12 cm, höjd 20 cm.

Inskription på locket, smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK/1 024 - 1 535 EUR
Klubbat pris
13 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr modellen avbildad, nr 462.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto