Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
134
968709

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

Peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1920-tal.

Tenn och mässing, ostämplat tenn, geometriska mässingsinläggningar. Längd 27 cm, bredd 17 cm.

Smärre slitage.

Hedqvist/Jacobson/von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Stockholm 2004, se en variant sid 29.

Modellen formgiven vid 1920-talets mitt och är inspirerad av en modell i keramik på Etnografiska museet, Stockholm.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.