138
929535

Marie-Louise Idestam Blomberg

(Sverige, 1898-1988)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Marie-Louise Idestam Blomberg
(Sverige, 1898-1988)

schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.

Tenn och förgyllt tenn, brädet stämplat med änglamärket Stockholm U8, mått 40 x 40 cm, höjd 2,2 cm, pjäsernas höjd 3,8 - 7,5 cm.

Smärre slitage.

Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då pjäserna var utförda i elfenben och ebenholts.