Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
153
972530

Lars Holmström

(Sverige, 1894-1959)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Lars Holmström
(Sverige, 1894-1959)

Spegel, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.

Mässingsram, krönt av stiliserat blad, stämplad: LARS HOLMSTRÖM ARVIKA, mått 62,5 x 35,5 cm.

Formgivare

Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.