154
979002

HERBERT ANDERSSONS MÖBELFABRIKER, bord, Swedish Grace, 1920-30-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Lackerat i kinesiskt rött med skurna, bronserade och svärtade kinesiserande detaljer, skivan med graverat spegelglas, på kulformade fötter. Längd 83,5 cm, bredd 55,5 cm, höjd 60,5 cm.

Smärre slitage och färgbortfall.

Företaget grundades år 1893 i Gärsnäs och hette AB Herbert Andersson fram till 1984, då det bytte namn till Gärsnäs. På 1930-talet anställdes möbelarkitekten Elias Barup (1910-2001) som huvudformgivare, även andra möbelarkitekter har anlitats.