167
940471

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Schulz
(Tyskland, 1882-1970)

fåtöljer, ett par, för Boet, Göteborg ca 1935.

Svartbetsade stommar, framben av metall, originalklädsel. Höjd 73 cm.

Ett armlän med smärre lagning, klädsel med slitage och skador.

Otto Schulz (red), Tidskriften Boet, Göteborg 1935. Denna och ett flertal andra "Bo-stoppmöbler" i samma genre avbildade, sid 161-169

Formgivare