169
981292

Gerald Summers, fåtölj, Makers of Simple Furniture, England ca 1935-40.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Formpressad plywood i björk, utförd ur ett enda stycke.

Modellen formgiven 1933-34 och producerades 1935-40. Ursprungligen var tanken att modellen skulle passa speciellt bra i tropikerna då en stol utan stoppning var speciellt praktisk med tanke på insekter. Produktionen av stolen, som utfördes i ett enda stycke formpressad plywood, blev dyrbar och enligt uppgift i känd litteratur tillverkades endast omkring 120 exemplar. Alvar Aaltos böjträmöbler hade redan tidigare kommit ut i produktion till en lägre kostnad och konkurrensen från Finland blev för stark.

Något skev, smärre fanerskador och repor.