938759

181. BARBRO NILSSON, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 277,5 x 187 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage, smutsig, stora fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
50 000 - 80 000 SEK/5 117 - 8 188 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
73 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Ett exemplar finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto