Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
181
938759

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 80 000 SEK
4 850 - 7 750 EUR
5 540 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 277,5 x 187 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage, smutsig, stora fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Ett exemplar finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm.