Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
183
948274

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Josefina, lättblå", gobelängteknik, ca 196,5 x 132,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med något skadade hörn, något skadade fransar, många saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.