Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
184
942673

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 500 - 19 400 EUR
16 600 - 22 200 USD
Klubbat pris
330 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Park röd, Korsnäs", gobelängteknik, ca 447,5 x 424 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, något blekt. Långsidorna med smärre trampveck, fransar saknas.

Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.