970166

198. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, GALLERIMATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 525,5 x 102,5 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Beställd i Båstad på mitten av 1970-talet.

Avkortad i mitten och ihopsatt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar, skador och hål. Fransar saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 SEK/4 094 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
49 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Smärre skador och hål.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto