Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
200
967113

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
33 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 298,5 x 201,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, ställvis fälld, smärre skador. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor, skadade fransar, de flesta saknas.

Formgivare