Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
206
948272

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Falurutan grön I", rölakan, ca 194,5 x 159,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. En kortsida med senare orientalisk fläta och fransar.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.