208
967626

Carl Dangel

(Sverige)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Carl Dangel
(Sverige)

MATTA, rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad CD

(Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt. Randig rödmelerad botten med polykroma stiliserade blommor. Bred ljusmelerad huvudbård med blommor.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.