967626

208. CARL DANGEL, MATTA, rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad CD.

(Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt. Randig rödmelerad botten med polykroma stiliserade blommor. Bred ljusmelerad huvudbård med blommor.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK/3 582 - 4 094 EUR
Klubbat pris
35 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto