MATTA, rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad CD
(Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt. Randig rödmelerad botten med polykroma stiliserade blommor. Bred ljusmelerad huvudbård med blommor.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.