213
960810
Arne Jacobsen
(1902-1971)
Arne jacobsen, unik matta, rund, ryavariant, diameter ca 300 cm, designad av arne jacobsen. tillverkad av rya lyng taepper

UNIK MATTA, rund, ryavariant, diameter ca 300 cm, designad av Arne Jacobsen. Tillverkad av Rya Lyng Taepper.

Tillverkad för Danmarks Nationalbank (av Arne Jacobsen 1965-78, Köpenhamn). Mattan låg ursprungligen i entréhallen. Blå med benvit bård. En grön rund matta med benvit bård tillverkades ungefär samtidigt, de enda som gjordes. (Unik).

Något smutsig. Baksidan med obetydliga skador.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

25 589 - 30 706 EUR

Proveniens

Danmarks Nationalbanks byggnad designades av den danske arkitekten Arne Jacobsen och byggdes mellan 1965-78. Den räknas som en av Arne Jacobsens bästa verk.
​​​Danmarks Nationalbank är centralt belägen i Köpenhamn omgiven av det gamla börshuset, Christiansborgs slott, finansiella institutioner och ministerier i stadsdelen Gammelholm.

Övrigt

In 2009, the Heritage Agency of Denmark (now the Danish Agency for Culture) decided to list the Danmarks Nationalbank building at the recommendation of the Historic Buildings Council. At that time, it was the youngest listed building in Denmark.
The listing is based on the architectural and cultural historical values of the building, including its architectural presence in the city, its plan arrangement and materials, gardens and courtyards and the attention to detail.
The listing means that Danmarks Nationalbank must apply to the Agency for permission to perform other construction work than maintenance.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12