22
950948

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.

Överfång med etsad dekor av näckrosdamm med blommor och trollsländor. Signerad Gallé med stjärna. Höjd 60,5 cm.

Smärre slitage, färgfläckar, invändig smuts/beläggning.