22
950948

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.

Överfång med etsad dekor av näckrosdamm med blommor och trollsländor. Signerad Gallé med stjärna. Höjd 60,5 cm.

Smärre slitage, färgfläckar, invändig smuts/beläggning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

170. Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, ca 1940.
Utropspris
750 000 - 900 000 SEK
Budhistorik
860 000

ditt bud
840 000

ditt bud
820 000

ditt bud
800 000

ditt bud
780 000

ditt bud
760 000

ditt bud
740 000

ditt bud
720 000

ditt bud
700 000

ditt bud
Aktuellt bud:
860 000 SEK