Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)
vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Överfång med etsad dekor av näckrosdamm med blommor och trollsländor. Signerad Gallé med stjärna. Höjd 60,5 cm.
Smärre slitage, färgfläckar, invändig smuts/beläggning.