231
967205

Otte Sköld

(Sverige, 1894-1958)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Otte Sköld
(Sverige, 1894-1958)

"Mlle Mimie, Morgat"

Signerad Otte S. Pannå 46 x 37,5 cm.

Proveniens

AB Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, nr 210.
Konstnär Sven Ljungberg.

Liljevalchs, Stockholm, "Otte Sköld", 7 november 1998 - 10 januari, 1999, kat nr 36.
Ljungbergmuseet, Ljungby, "Sven Ljungberg. En konstnär och hans samling", 4 juni - 28 augusti 2011.

År 1920 gav sig Otte Sköld ut på en resa till Frankrike med slutmål Paris. Sommaren samma år spenderar han i byn Morgat i Bretagne där det aktuella katalognumret är utfört. Resan finansierades av konsthandlaren Gösta Olson. Denne hade år 1918 grundat Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm och hade som första konstnär i sitt ”stall” knutit till sig Otte Sköld. Upplägget bestod i att Olson bekostade Skölds vistelse med tio tusen franska francs om året mot att i gengäld få ensamrätt till konstnärens produktion under åren 1920 och 1921. I ett brev till Gösta Olson författat av Skölds hustru Arna (daterat den 24 februari 1920) lägger Otte till följande hälsning: ”Jag är glad för den changse du givit mig, för att komma ut igen i världen”.