Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
235
967208

Elis Eriksson

(Sverige, 1906-2006)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Elis Eriksson
(Sverige, 1906-2006)

"Prassling"

Signerad med initialer och daterad 12.4.73. Duk 24 x 25 cm.

Proveniens

Konstnär Sven Ljungberg.

Ljungbergmuseet, Ljungby, "Sven Ljungberg. En konstnär och hans samling", 4 juni - 28 augusti 2011.