253
944097

Francisco Borès

(Spanien, 1898-1972)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 100 - 27 800 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Francisco Borès
(Spanien, 1898-1972)

"Le Panier d'oranges"

Signerad Borès och daterad 1941. Duk 116 x 89 cm.

Proveniens

Galerie Simon, Paris., foto nr 17 644, inventarienummer 01700-19-III-1941.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, "Francisco Borès : catálogo razonado - Catalogue raisonné de l'oeuvre peint. Vol. 1, Pintura 1917-1944", Madrid 2003, avbildad sid. 419.

Efter konststudier i hemstaden Madrid i början av 1900-talet flyttade Francisco Borès till Paris 1925. I hemlandet, där han var medlem i Ultraist-rörelsen, hade hans första utställning ”The first Exhibition of Iberian Artists inte alls gått hem hos besökarna. I Paris blev han vän med Henri Matisse, Picasso, Juan Gris och Gargallo och kom i kontakt med de tongivande konsthandlarna Jacques Berheim och Léonce Rosenberg. Borès första utställning ägde rum på Galerie Pierre & Percier och blev en betydligt större publik- och kritikersuccé än i Spanien.

Bores påverkades starkt av såväl klassicism som kubism och konstruktivism. I hans konst inte bara smälte han samman dessa –ismer utan tänjde på gränserna och tog dem ett steg längre.
På grund av spanska inbördeskriget och andra världskriget kom Borès framför allt att verka i Paris under hela sitt liv.

Francisco Borés finns bland annat representerad på New York's Museum of Modern Art, the National Art Centre Georges Pompidou i Paris och Reina Sofia National Art Centre i Madrid.