973421

255. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Självporträtt i växthuset".

Signerad Olle Olsson Hagalund och daterad -40. Duk 66 x 56 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK/25 588 - 30 706 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
420 750 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Eric Wennerholm, "Olle Olsson och hans Hagalund", 1977, jämför med bild sid 33.

Övrigt

Den aktuella målningen är sannolikt utförd efter något av Olle Olsson-Hagalunds alla besök i växthusen i Bergianska trädgården i Stockholm. Flera skissböcker och två målningar med motiv från Bergianska finns bevarade i Olle Olsson Hagalund-museet i Solna. Det finns även andra målningar som visar variationer av motivet, exempelvis målningen "Victoria Regia-huset", tidigare försåld av Bukowskis (Vårens Moderna Auktion, Stockholm 560, kat nr 97) samt en målning betitlad "Växthuset, Bergianska trädgården", 1973 avbildad i Wennerholms bok. Han skriver: ”Olle var fascinerad av kontrasten mellan den tropiska växtligheten innanför de skimrande glasen och den nordiska kylan och torftigheten utanför”. Man kan även tänka sig att färgprakten och den tropiska värmen i växthusen utgjorde en upplyftande kontrast mot Andra Världskrigets dystra verklighet som måste ha präglat tillvaron för många människor i Sverige och Europa under denna tid.

Vi tackar Lena Olsson-Petrén för denna information.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto