Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
265
975679

Peter Tillberg

(Sverige, 1946-2016)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Peter Tillberg
(Sverige, 1946-2016)

"Ventilationsgallret"

Signerad P.T i blyerts a tergo. Utförd omkring 1968. Duk uppklistrad på pannå 35 x 35 cm.

Det aktuella katalognumret är en studie till en större målning med samma titel som finns i Stockholms stads samlingar.

Konstnär

Tillberg, Peter (1946-2016) Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1964-1969. Han tog fasta på det fotorealistiska måleriet och dess möjligheter att användas i samhällsdebatten. Han återgav verkligheten precis som han såg den. Hörnan av ett bostadshus, utan liv, tyst och grått uttrycker samma ödsliga tristess som den tomma villagatan under molntunga skyar som de förstelnade skolbarnen i ”Är du lönsam lille vän”. Den målningen gjorde honom berömd. I Tillbergs bilder finns en surrealistisk underfundighet som påminner om Magrittes. Under senare delen av 70-talet blev han intresserad av geologiska motiv. De stenar han med ömhet avbildar visar en oändlig formrikedom. Under en lång period arbetade han endast med kolkrita. Senare har han återgått till en stark färgskala med bl.a. motiv från Provence. Har även skulpterat i olika material bl.a. frigolit och metall.