974817

270. RAGNAR SANDBERG, Badare på brygga.

Signerad R.S. Duk 45,5 x 67 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK/20 470 - 25 588 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Mårten Castenfors, red. "Ragnar Sandberg", utställningskatalog retrospektiv 2002-2003, Liljevalchs konsthall, Göteborgs konstmuseum, Norrköpings konstmuseum, en annan målning med samma motiv betitlad "Tre badare på brygga" utförd 1964 avbildad sid. 96.

Övrigt

Sommaren 1960 målade Ragnar Sandberg en liten komposition från Gotland med tre figurer på en badbrygga. Motivet blir centralt under de sista åren och konstnären återkommer till detta tema när han 1966 återvänder till Västkusten om sommaren. Han bor under en period på Röra på Tjörn och köper samma år ett eget sommarhus för familjen på Stenugnsön. Nils Ryndell beskriver i boken ”Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Inge Schiöler”, måleriet från denna period som ett stilla musikaliskt kammarspel med två eller tre figurer badande i ljus. ”Aktionen är hejdad som om målaren ville hålla kvar och begrunda ögonblicket”.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto