279
487302

Maurice Utrillo

(Frankrike, 1883-1955)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 400 - 56 100 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Maurice Utrillo
(Frankrike, 1883-1955)

"La Belle Gabrielle"

Signerad Maurice Utrillo V. Utförd omkring 1916. Papp-pannå 60 x 48 cm.

Proveniens

Tidigare i direktör Dani Liebenfelds samling, Norrköping.
Alex Maguy (Galerie de L'Élysée), Paris.
Samling Lindh, Stockholm (inköpt från ovantstående 1968).

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Från Cézanne till Picasso", september 1954, kat nr 349.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 2, avbildad samt upptagen sid 73 under samling 31; Kapten Dani Liebenfeld, Standard Hotel, Norrköping.
Berthold Wirulf, red, "Lexikon för konst", 1960, avbildad helsida i färg sid 1637.

Påskrift gjord av konstnären a tergo, "Rue St Vincent Montmartre Maurice aime Margot"
Intyg utfärdat av Axel Maguy, signerat och daterad 15-10-68, medföljer.
Intyg utfärdat av Hélene Bruneau, signerat och utfärdat 2017, medföljer.

Autodidakten Maurice Utrillo målade tidigt i karriären i en impressionistisk anda men utvecklade senare en starkt personlig stil med pastos färg och en intensiv, ljus färgskala. Utrillos mor var konstnärsmodellen och konstnären Suzanne Valadon. Det har spekulerats i vem som skulle vara hans far, Auguste Renoir, Pierre Puvis de Chavannes eller moderns vän Miguel Utrillo som gav honom sitt namn.
Från år 1909 målade Utrillo motiv hämtade från olika platser i Paris som han ofta kopierade från vykort under sina många sanatorievistelser på grund av en tidigt utvecklad alkoholism. Hans poetiska tolkning av Montmartres gator och torg bidrog till att ge området dess romantiska status. Sin brokiga bakgrund till trots blev Utrillo en mycket framgångsrik konstnär och rönte stor berömmelse när han ställde ut på Salon d’Automne och Salon des Indépendants i Paris samt mottog Hederslegionen 1928.