30
972229

Fulvio Bianconi

(Italien, 1915-1996)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Fulvio Bianconi
(Italien, 1915-1996)

vas "fazzoletto" samt flaska "fasce orrizzontale", Venini, Italien 1950-60-tal

Näsduksskål i iriserande röd glasmassa, etsad rektangulär signatur venini murano ITALIA, längd 30 cm, höjd 16 cm. Flaska med propp i rött glas med opakt band över livet, etsad rund signatur venini murano ITALY, höjd 30,5 cm

Mycket litet kantnagg på fazzolettovasen.

Marina Barovier, Carla Sonego (red), "Fulvio Bianconi at Venini", Skira, Italien 2015. Jämför bild på fazzoletti sid 94, 105.