972617

343. VILHELMINA CARLSSON-BREDBERG, Amacampagne Restaurant, Paris.

Monogramsignerad i blyerts a tergo. Konstnärspannå 18,5 x 25 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK/1 228 - 1 535 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

Mot slutet av 1890-talet överger Wilhelmina (Mina) Carlson-Bredberg sitt realistiska måleri och övergår till en visionär expressionism vilket gör henne till en föregångare i sin generation. Ett spännande konstnärskap tar nu form. Denna målning, utförd en regnig vinterdag i Paris, bryter tydligt mot det gängse måleriet kring förra sekelskiftet. Notera hur Mina återgett de regnvåta gatorna närmast som blänkande floder och vidare hennes djärva färgsättning med blått i olika toner, brunt, orange, grönt och vitt. Det är en färgintensitet och expressivitet som i delar går längre än de svenska modernisternas måleri senare under 1920- och 30-talen.

Paris blev en viktig plats för Mina Carlson-Bredbergs konstnärskap. Hon började studera vid Académie Julian 1883. Redan 1887 ställde hon ut på Parissalongen. Hon fortsatte studierna i Paris fram till 1890 och tar stort intryck av impressionismen. Det är under 1890-talet som hennes av impressionisterna influerade realism utvecklas till en ljusare och friare expressionistisk stil.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto