37
971848

Nils Barck

(Sverige, 1863-1930)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Barck
(Sverige, 1863-1930)

vas, jugend.

Starkeldsgods, bukig med liten hals, reliefdekor av blommor på skuldran, glasyr i blått, gult och grönt, signerad i botten NdB eller NB, 18 (1918?) samt 9. Höjd 11 cm, diameter 15 cm

Smärre glasyrnagg.

Greve Nils Ivan Joachim Barck, kallades sig ibland Nils de Barck (1863-1930), keramiker och målare, född i Malmö, men uppvuxen i Frankrike och verksam som keramiker med egen ugn i Paris under 1890-talet, där han framställde starkeldsgods/stengods i den franska traditionen. Barck samarbetade bl a med den franske keramikern Henri de Vallombreuse (1856-1919) och hans keramik presenterades på många stora utställningar, bl a Stockholmsutställningen 1897, Paris 1900 och Stockholm 1909.