971848

37. NILS BARCK, vas, jugend.

Starkeldsgods, bukig med liten hals, reliefdekor av blommor på skuldran, glasyr i blått, gult och grönt, signerad i botten NdB eller NB, 18 (1918?) samt 9. Höjd 11 cm, diameter 15 cm

Smärre glasyrnagg.

Följerätt
Nej
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK/614 - 818 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

Greve Nils Ivan Joachim Barck, kallades sig ibland Nils de Barck (1863-1930), keramiker och målare, född i Malmö, men uppvuxen i Frankrike och verksam som keramiker med egen ugn i Paris under 1890-talet, där han framställde starkeldsgods/stengods i den franska traditionen. Barck samarbetade bl a med den franske keramikern Henri de Vallombreuse (1856-1919) och hans keramik presenterades på många stora utställningar, bl a Stockholmsutställningen 1897, Paris 1900 och Stockholm 1909.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto