Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
376
957514

Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Lage Lindell
(Sverige, 1920-1980)

Utan titel

Signerad Lage Lindell. Gouache och blyerts på papper 22,5 x 46 cm.

Konstnär

Lage Lindell föddes 1920 i Stockholm. Han studerade på Konstakademien 1941-46 med Isaac Grünewald och Sven X:et Erixson som lärare. Han erhöll Ester Lindahls stipendium och reste åren efter konstskolan på studieresor i Danmark, Frankrike, Spanien och Nordafrika. Han deltog i utställningen Ung konst hos Färg och Form 1947 tillsammans med jämnåriga abstrakta konstnärer. Han inspirerades under 1940-talet av Pablo Picassos Guernicakubism och utvecklade ett färgsprakande, kubistiskt figurmåleri. Vid sidan av måleriet experimenterade Lindell även sporadiskt med skulptur. Tillsammans med Lennart Rodhe, Pierre Olofsson, Olle Bonniér och Karl-Axel Pehrson utförde han en väggutsmyckning på Astra i Södertälje. Han erhöll Prins Eugenmedaljen 1975.