386
970794
Marc Chagall
(1887-1985)

MARC CHAGALL, färglitografi, 1969, signerad med blyerts och numrerad 28/50

"Le Peintre devant le Village II". 39 x 28,5 cm, bladstorlek 65 x 48 cm (Arches).

Gulnad, mjuka hanteringsveck, uppfäst på två ställen i övre marginalen som skapat missfärgningar på bladets framsida.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 094 - 5 118 EUR

Klubbat pris:

Mourlot, 604.

Konstnär/formgivare

Den vitryske konstnären Marc Chagall är en av den moderna konstens förgrundsgestalter med ett bildspråk inspirerat av expressionism, kubism och futurism. Hans sätt att omgestalta verkligheten förebådade surrealismen. Chagall var verksam som målare och grafiker. 1906 började han studera för Yehuda Pen för att några månader senare flytta till Sankt Petersburg och börja studera på kejserliga konstföreningens skola under ledning av Nikolaj Roerich. Under vistelsen i Sankt Petersburg kom Chagall i kontakt med modernismen, som senare tog honom till Paris 1910. I Paris influerades han av de nya strömmingarna med konstnärer och poeter som Max Jacob, Roger La Fresnaye och Robert Delaunay. Chagall blev indragen i ryska revolutionen, och det sovjetiska kulturministeriet utsåg honom till kommissarie för bildkonst i Vitebsk Arts College. Under 2:a världskriget flydde familjen till Paris, samt under en kortare period i USA för att 1949 återvända till Frankrike där han senare avled 1985. Marc Chagall är en virtuos, en av världens mest kända konstnärer och i hans universum upptäcker man ett spektrum av känslor från den djupaste sorg till den största glädjen.

Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32