977734

44. WILHELM KÅGE, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.

Stengods, närmast runt, konisk på fyra fötter, geometrisk reliefdekor, glasyr i brunt och beige, signerad KÅGE FARSTA samt studiostämpel. Diameter ca 22,5 cm, höjd 15,5 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/2 047 - 2 558 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
45 900 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto