953424

61. AXEL SALTO, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.

Sfärisk form, knoppar i beige, bruna och gula nyanser. Ristad signatur SALTO stämplat grönt fabriksmärke och böljemärket 20668 i underglasyrblått. Höjd cia 26 cm.

Nagg mynningens insida.

Följerätt
Nej
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK/7 677 - 10 235 EUR
Klubbat pris
310 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto