953424

61. AXEL SALTO, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.

Sfärisk form, knoppar i beige, bruna och gula nyanser. Ristad signatur SALTO stämplat grönt fabriksmärke och böljemärket 20668 i underglasyrblått. Höjd cia 26 cm.

Nagg mynningens insida.

Följerätt
Nej
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 677 - 10 235 EUR
Klubbat pris
310 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto