75
970608

Sandro Vachetti

(Italien, 1889-1976)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Sandro Vachetti
(Italien, 1889-1976)

figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal.

Flintgods, polykromt bemålad, signerad ESSEVI MADE IN ITALY samt målarsignatur, ristat G 23 -38?, höjd 31,5 cm.

Två små glasyrnagg på sockeln.

Den unge Sandro Vachetti utbildade sig vid Accademia Albertina och började sin karriär som konstnär i Turin. År 1914 flyttade han till USA och mellan Boston och New York utvecklade han sin teknik i kvinnlig porträttkonst och keramik. Han skapade små kvinnofiguriner som blev mycket populära bland några amerikanska filmstjärnor.
År 1919, tillbaka i Turin, träffade han Enrico Scavini, ägare till den kända dockfabriken Lenci och hans fru Elena König. Vacchetti blev Lencis konstnärliga ledare från 1922 till 1934 och grundade sedan sitt eget keramikföretag, Essevi (efterliknande ljudet av sina initialer på italienska), som han ledde fram till 1952.

Formgivare

Den unge Sandro Vachetti utbildade sig vid Accademia Albertina och började sin karriär som konstnär i Turin. År 1914 fortsatte flyttade han till USA och mellan Boston och New York utvecklade han sin teknik i kvinnlig porträttkonst och keramik. Han skapade små kvinnofiguriner som blev mycket populära bland några amerikanska filmstjärnor.