vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
Rundad kvadratisk form, dekor av ansikten i profil i gulbruna nyanser samt luftbubblor. Signerad ORREFORS Ariel Nr 461-D Ingeborg Lundin, höjd ca 17,5 cm.
Ett mycket litet nagg i nedre hörnet ovanför basen.