Arne Jones E1299
84
920979

Harald Nielsen

(Danmark, 1892-1977)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Harald Nielsen
(Danmark, 1892-1977)

Teservis, tre delar, för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.

Tekannan, bukig med elfenbenshandtag (stämplad L16), sockerskål och gräddkanna designnr 527. Tekanna höjd 19 cm inkl handtaget, vikt tillsammans 848 g.

Samtliga delar med gravyr undertill daterad 1964.

Cites-intyg, giltigt inom EU medföljer.

bidding if they intend to import this lot into another country.