972820

94. VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, halssmycke samt örhängen, ett par, Stockholm 1953 (endast halsring stämplad).

Stel halsring, löst hänge med bärnstensfärgad glasdroppe, dito örhängen med skruvfattning. Halsring med inre diameter ca 10,2 cm, hängets höjd ca 8 cm. Örhängen höjd ca 5,5 cm.

Dropparna med några mindre nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Enligt uppgift inköpt direkt av Torun Bülow Hûbe, därefter i arv. Familjen var bekanta med Torun.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 535 - 2 047 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
29 400 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto