94
972820

Vivianna Torun Bülow-Hübe

(Sverige, 1927-2004)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Vivianna Torun Bülow-Hübe
(Sverige, 1927-2004)

halssmycke samt örhängen, ett par, Stockholm 1953 (endast halsring stämplad).

Stel halsring, löst hänge med bärnstensfärgad glasdroppe, dito örhängen med skruvfattning. Halsring med inre diameter ca 10,2 cm, hängets höjd ca 8 cm. Örhängen höjd ca 5,5 cm.

Dropparna med några mindre nagg.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt direkt av Torun Bülow Hûbe, därefter i arv. Familjen var bekanta med Torun.