Kan inte nå servern

Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >


VISNING 16 – 20 NOVEMBER. Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Tel: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby.
AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

 
36 föremål
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.
18. TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK