Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >

AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

25 föremål
87. Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
90. Wiwen Nilsson, bordslampa, Lund 1926.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 142 delar, Lund 1938-1965, sterling.
Klubbat pris
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
92. Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen ateljé, 1945-50-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
96. Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
99. ERIC LÖFMAN, tekanna, Markströms, Uppsala 1976.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Nils Nisbel, ljuskrona, Sigtuna 1987, sterling.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Fredrik Ingemansson, skål, Stockholm 1990, sterling.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
104. Olle Ohlsson, kaffekanna, Stockholm 2003, sterling.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK