969411

BYRÅ, av Christian Linning daterad 1761 (mästare i Stockholm 1744-1779), rokoko.

Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
20 000 - 22 200 EUR
20 800 - 23 100 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Fanerad med amarant och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Signerad i översta lådbotten med bläck "af Linning 1761". Signerad på ryggen "CLN". Rik beslagsdekor. Längd 122, bredd 60, höjd 94 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Maskstungen. Senare bakben och lådbotten till nedersta lådan. Fanerlagningar. Fanerskador.

Proveniens

Falk Simons samlingar, Göteborg
Hans sterbhus såld

Bukowskis A 362, hösten 1958, katalognummer 427
Privat samling