10
966158

SEKRETÄR, Johan Henrik Reimers art (mästare i Stockholm 1745-1773), rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris

Fanerad med alm, jakaranda och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Sex små lådor och tre fack bakom klaff. Mellan klaff och stor låda utdragbar skiva med fack. Inläggningar i fält och ränder. Med Stockholms snickareämbetes stämpel på översta lådkanten. Längd 98, bredd 48, höjd 103 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Fanerskador. Fanerlagningar.