124
964684

Pehr Zethelius, chokladkanna, silver, Stockholm 1767.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris

överstämplat av Anders Rönnov (verksam i Helsingborg 1777-1802(-19)). Cylindrisk, slät med stansade brodyrer och pärlstav, rak pip och svärtat trähandtag. Skjutbar lockknopp med blommande kvist. Höjd 19 cm, vikt 682 gram.

Slitage.