126
964689

Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1816. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, rund, på fot, i form av romersk oljelampa, svängt svärtat trähandtag med skuret blad och avslutning i silver av sjöodjur. Stämplar även på locket, senare polska kontrollstämplar på foten. Höjd 19 cm, vikt 868 gram.

Slitage.