Vitmålat. Skinnklädd skiva. I sargen fyra lådor. Lös uppsats med tre lådor, fyra fack samt två ljusarmar av mässing. Längd 166, bredd 89, höjd 73, höjd inkl uppsats 127 cm.
Kant av skiva samt en fot med lagning. Slitage. Fläckar.
Enligt etikett under skivan Gerstorp, sedan Stjernorp ( gårdar vid sjön Roxen).