14
977105

SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Vitmålat. Skinnklädd skiva. I sargen fyra lådor. Lös uppsats med tre lådor, fyra fack samt två ljusarmar av mässing. Längd 166, bredd 89, höjd 73, höjd inkl uppsats 127 cm.

Kant av skiva samt en fot med lagning. Slitage. Fläckar.

Proveniens

Enligt etikett under skivan Gerstorp, sedan Stjernorp ( gårdar vid sjön Roxen).