177
923911

ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANIBRODERI, ca 230,5 x 160 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
47 000 SEK

Fem ihopsydda våder. Benvitmelerad botten med polykromt spaljé- och blommönster. Bred bård med blom- och palmettranka.

Något slitage, smutsigt, fläckar, smärre skador och hål.

Proveniens

Inköpt omkring år 1900 i Malmö eller Köpenhamn av grosshandlare Anton Gråberg och/eller hans hustru Magna (född Borg). De grundade bl.a. Anton och Magna Gråbergs Stiftelse i Malmö. Därefter i arv.