180
977485

MATTA, "Golo Bolbol" (="Blomma och fågel"-motiv), silke Isfahan figural, ca 337 x 243,5 cm, Mohammad Seirafian.

Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
11 500 - 13 300 EUR
12 000 - 13 900 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

En kortsida har 3 sm slätväv med knuten signatur. Benvit botten med polykrom naturalistisk dekor av fåglar och olika sorters blommor. Bred ljust kamelhårsfärgad huvudbård med fåglar och blommor. Två vita och två röda sekundärbårder med motiv som ovan. En kortsida med förlängning med iranska flaggan knuten i ull och kartusch med signaturen knuten i silke. Signaturen: Baft (vävd av) Iran Isfahan Seirafian. Ca en miljon knutar per kvadratmeter.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Inköpt i Iran från Mohammad Seirafian.

Jämför Seirafian, Mohammad: Seirafian Carpets - a Review of Persian Carpets, Tehran 2003, colour plate page 73.